Znak velký bez pozadí

Mýty v první pomoci 3 – Dopravní nehoda

Mýty v první pomoci - Dopravní nehoda

Pro ty, kteří sledují pravidelně naši Facebookovou stránku to bude ze začátku malé zopakování.    Ale pro všechny ostatní, vítáme Váz zpátky u našeho naučného příspěvkového seriálu s názvem    „Mýty v první pomoci, aneb jak se to opravdu nemá dělat„. Jsme velice rádi, že po týdnu jste se vrátili, aby jste se dozvěděli o novém mýtu v první pomoci.

Možná se ptáte, proč jsme se rozhodli tento seriál vytvořit. Ze školení první pomoci, které pravidelně pořádáme, jsme zjistili, že mnozí z Vás znají různé druhy metod, které se v dnešní době už nepoužívají, jsou špatné, nebo se prokázalo, že můžou být dokonce fatální!

Budeme se snažit Vám proto každé pondělí dát nějaký mýtus, který poté vyvrátíme a řekneme, jak má taková správná první pomoc vypadat. Budou z nás takový „Bořiči mýtů první pomoci!“ 😀

Mýtus 3 - Při Dopravní nehodě je potřeba všechny z auta dostat okamžitě ven

I když to zní logicky, přesto je to špatně. Ve většině situací totiž necháváme pasažéry po dopravní nehodě uvnitř auta!
Asi hlavním důvodem, proč většina laických zachránců vytahuje lidi z vozidel, je představa, že jim v autě něco hrozí. Pasažéři jsou často po traumatické události (autonehodě) v šoku a velmi zmatení. Hrozí jim tak velké nebezpečí v podobě projíždějících aut a mnoho jiných.
 
Počítá se, že pasažéři mohou mít také zranění takové povahy a rozsahu, u kterých by vytažení znamenalo obrovskou bolest či akutní zhoršení zdravotního stavu. Vytažení pasažérů z auta proto radši nechte až na odborníky s odpovídající technikou, výbavou a znalostmi.
 

První pomoc

Pravidlo STOP — zastavte motor, rádio, zatáhněte za ruční brzdu a hlavně zastavte sami sebe — promyslete si, co přesně budete dělat dál, nejednejte zkratkovitě.
 
Je to jednoduché, v autě ponecháte všechny postižené, kromě těchto dvou případů:
1) Pokud mu jde viditelně o život (nedýchá ,masivně krvácí). Zahájení KPR (Kardiopulmonální resuscitace).
2) Pokud hrozí nějaké nebezpečí, které by postiženého mohlo dále ohrozit na životě. Např. (požár)
 
Dále je ale nutné připomenout, že na prvním místě musí být i v tuhle chvíli vaše bezpečí.

Doufáme, že jste se přiučili něčemu novému. Pokud jste ovšem vše věděli, tak můžeme jen pogratulovat a slíbit, že na příští týden připravíme něco trošičku těžšího, co třeba ještě nevíte!

Nakonec bychom Vás rádi informovali, pokud máte zájem, tak náš spolek OS ČČK Hodonín pořádá perfektně zpracované cvičení první pomoci, kde se dozvíte vše potřebné k případné záchraně lidského života. Více informací naleznete zde.

Mějte se fanfárově s uvidíme se příští pondělí u dalšího mýtu!

S přáním příjemného zbytku dne,

PR Tým OS ČČK Hodonín

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *