Znak velký bez pozadí

Mýty v první pomoci 1 – Zapadlý jazyk

Mýty v první pomoci - Zapadlý jazyk

Pro ty, kteří sledují pravidelně naši Facebookovou stránku, to bude ze začátku malé zopakování. Nejen pro Vás, ale pro všechny, kteří se chtějí přiučit něčemu novému, zde máme příspěvkový seriál s názvem „Mýty v první pomoci, aneb jak se to opravdu nemá dělat„.

Možná se ptáte, proč jsme se rozhodli tento seriál vytvořit. Ze školení první pomoci, které pravidelně pořádáme, jsme zjistili, že mnozí z Vás znají různé druhy metod, které se v dnešní době už nepoužívají, jsou špatné, nebo se prokázalo, že můžou být dokonce fatální!

Budeme se snažit Vám proto každé pondělí dát nějaký mýtus, který poté vyvrátíme a řekneme, jak má taková správná první pomoc vypadat. Budou z nás takový „Bořiči mýtů první pomoci!“ 😀

Mýtus 1 - Zapadlý jazyk

Slovo zapadlý jazyk je ve společnosti stále velmi rozšířené. Jazyk může skutečně zablokovat dýchací cesty, ale není to způsobeno tím, že by se přetočil, nebo zapadl jazyk do krku, jak si mohou někteří lidé představovat.
Jazyk je sval a v ústech je přichycen tzv. jazylkou. Při poklesu svalového napětí v důsledku bezvědomí ochabne, stejně jako všechny ostatní svaly v těle. Když pak kořen jazyka přilehne na stěnu dýchacích cest, dojde k jejich zneprůchodnění.
 
 

První pomoc

Zprůchodnění dýchacích cest u člověka v bezvědomí provedeme záklonem hlavy. 

Správný laický postup je ten, že dáte jednu ruku na čelo a druhou pod bradu. 

Rukou na bradě postiženého tahejte bradu směrem vzhůru. Druhá ruka, ta na jeho čele, vám pomůže záklon prohloubit. Nebojte se provést skutečně důkladný záklon hlavy.

Pořád ale platí, že žádné čtení vás první pomoc pořádně nenaučí. Nedá se to zařídit jinak, než že přijde na jeden z našich kurzů ,kde si to budete moci vše vyzkoušet v praxi.

Doufáme, že jste se přiučili něčemu novému. Pokud jste ovšem vše věděli, tak můžeme jen pogratulovat a slíbit, že na příští týden připravíme něco trošičku těžšího, co třeba ještě nevíte!

Nakonec bychom Vás rádi informovali, pokud máte zájem, tak náš spolek OS ČČK Hodonín pořádá perfektně zpracované cvičení první pomoci, kde se dozvíte vše potřebné k případné záchraně lidského života. Více informací naleznete zde.

 

Mějte se fanfárově s uvidíme se příští pondělí u dalšího mýtu!

 

S přáním příjemného zbytku dne,

PR Tým OS ČČK Hodonín

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *