Znak velký bez pozadí

Školení psychosociální podpory

Školení psychosociální podpory

Poslední tři roky, zažíváme náročné události. Covid, tornádo na Moravě, válka na Ukrajině. Situace je pro nás náročná, nejen fyzicky ale hlavně duševně. Každý tyto situace prožíváme jinak. My v Červeném kříži si uvědomujeme, že při mimořádné události není potřebná jen humanitární a zdravotnická pomoc, ale i ta psychická. Proto se snažíme intenzivně cvičit naše dobrovolníky právě i v psychosociální podpoře.

Jedno takové školení organizoval i náš spolek letos v září v Mikulčicích. 14 dobrovolníků se zde školilo v psychosociální podpoře (PSP). V teoretické části se učili definici PSP, co je to krize, jak se podpořit v týmu a taky jak pečovat sami o sobě.

Po teoretické části si vyzkoušeli jaké to je být intervent při mimořádných udalostech v modelových situacích. Na různých scénářích, jako mimořádné události, rodinné problémy, nemoce, přepracovanost, unáva a další, si naši dobrovolníci naučili jak mluvit se zasaženými, jak je provést danou situací, nebo jak přesměrovat zasaženého k odborné pomoci. Naučili se přistupu, který je založený na komunitě a zaměřený na podporu odolnosti a zároveň také udržování vlastního zdraví a duševní pohody sebe i svých kolegů.

Mimořádné události se podepisují i na duševním zdraví našich dobrovolníků. Proto během školení se učí, jak o sebe pečovat, jak mluvit se svými kolegy, nebo na koho se mohou obrátit. I modelové situace mohou na dobrovolníky působit různě. Proto jsou ale poddohledem našich zkušených lektorů, kteří jsou připraveni jim kdykoliv pomoci.

Naše jednotka spolu s dalšími členy z jiných spolků, jsou zas o něco připravenější poskytnou pomoc a podporu v případě potřeby. Děkujeme lektorům Českého červeného kříže, že nás tímto školením provedli a předali nám cenné zkušenosti. Doufáme, že tyto zkušenosti nebudeme muset použít, ale jsme rádi, že v případě potřeby víme jak s nimi naložit.

Taktéž děkujeme Vinařství Bronislav Výmola z Mikulčic, že nám umožnili pořádat školení právě u nich. Měli jsme zde příjemné a uklidňující prostředí, kde si naši dobrovolníci mohli i odpočinout a kompletní servis, kdy nám nic nechybělo. www.vinarstvivymola.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *