Znak velký bez pozadí

24. červen 2021

24. června 2021 zasáhlo jižní Moravu, převážně obce na Břeclavsku a Hodonínsku, tornádo o síle F4. V oblasti zranilo přes 300 lidí a usmrtilo 6 osob. Způsobilo velké majetkové škody, kdy bylo poškozeno skoro 1600 budov. Škoda byla i zeleni, obecním majetku a infrastruktuře. Byla přerušena železniční a autobusová doprava, došlo k výpadku mobilního a internetového spojení a byla přerušeno elektrické vedení. K demolici bylo určeno cca 200 domů. V okolí postižené oblasti způsobilo krupobití a silný vítr další škody. V obci Stebno bylo zaznamenáno další tornádo o menší síle.

Operační středisko HZS zaznamenalo přes 330 výjezdů během dvou hodin a vyhlásili 3 stupeň. Do oblasti zamířili další hasiči z cele České republiky. V jihomoravském kraji byl vyhlášen stav nebezpečí a nemocnice aktivovali traumaplán. HZS a IZS vyslali týmu USAR pro vyhledávání osob a vozy Golem a Fenix pro zajištění zdravotnické péče. V pohotovosti byla taky Armáda, která byla v dalších dnech vyslána na pomoc. Byl aktivován Český Červená kříž.

 

Tornádo 2021 SAR

V obcích byli sestaveny krizové štáby, sklady humanitární pomoci a koordinační centra. Hlavní sklad HP byl zajištěn v Hodoníně na Tabačce.

Do oblasti již v prvních dnech jezdilo spousta dobrovolníků, kteří pomáhali při odklízení škod a následně i při opravách domovů. Během těchto dnů se objevila velká solidarita a již během týdne bylo vybráno skoro 1 miliarda ve sbírkách organizací i obcí. Do oblasti též putovalo velké množství humanitární pomoci, kdy velice rychle byli zaplnění veškeré sklady.

ČČK zajišťoval v prvních dnech spolu se Skautem a KD Hodonín sklady humanitární pomoci a koordinaci dobrovolníku. V dalších dnech zajišťoval první pomoc, psychosociální a finanční podporu a podařilo se zajistit i stavební materiál. 

Tornádo 2021 sklad