Znak velký bez pozadí

Mýty v první pomoci 10 – Alkohol v zimě

Mýty v první pomoci 10 - Alkohol v zimě

Pro ty, kteří sledují pravidelně naši Facebookovou stránku to bude ze začátku malé zopakování.    Ale pro všechny ostatní, vítáme Váz zpátky u našeho naučného příspěvkového seriálu s názvem „Mýty v první pomoci, aneb jak se to opravdu nemá dělat„. Jsme velice rádi, že po týdnu jste se vrátili, aby jste se dozvěděli o novém mýtu v první pomoci.

Možná se ptáte, proč jsme se rozhodli tento seriál vytvořit. Ze školení první pomoci, které pravidelně pořádáme, jsme zjistili, že mnozí z Vás znají různé druhy metod, které se v dnešní době už nepoužívají, jsou špatné, nebo se prokázalo, že můžou být dokonce fatální!

Budeme se snažit Vám proto každé pondělí dát nějaký mýtus, který poté vyvrátíme a řekneme, jak má taková správná první pomoc vypadat. Budou z nás takový „Bořiči mýtů první pomoci!“ 😀

Mýtus 10 - Alkohol je v zimě dobrý na zahřátí

Jasný ,že nesmysl. Všichni totiž víme, že alkohol vyvolává krátkodobý a příjemný pocit zahřátí. Tento pocit však většinou zažijeme v teple domova nebo při krátké procházce zimní krajinou z nějaké té placatky… Jak ale alkohol působí na lidské tělo doopravdy?
 
Alkohol v lidském těle vyvolává dva pochody: rozšíření cév a zvýšení krevního tlaku. Na první pohled se to zdá být dobré: „Rozproudit si krev!“ Ano, krev se skutečně rozproudí, ale jaká ta krev bude? Právě odpověď na tuto otázku ročně zabíjí desítky lidí na horách, kterým někdo „pomohl“. Podobným případem jsou bohužel i lidé bez domova, kteří umírají na podchlazení, a to nejen v důsledku své opilosti.
 
Podchlazené tělo chrání jen životně důležité orgány a oblasti těla – břicho, hrudník, hlavu. Při opravdu těžkých podchlazeních tak dojde k tzv. „centralizaci krevního oběhu“. Teplá krev pak koluje jen v životně důležitých oblastech těla, zato třeba ruce nebo nohy jsou zásobovány minimálně a krev je v nich chladnější. Proto mají těžce podchlazení lidé omrzlé prsty na nohou i rukou, ale nemají omrzlé třeba břicho.
 
Podáním alkoholu dojde vlivem roztažení cév a zvýšení krevního tlaku k míšení krve centrální (teplé) s krví z periferie (studenou). Výsledek je jasný – poruší se stav „centralizace krevního oběhu“, chladná a teplá krev se smísí dohromady a vnitřní teplota těla se rapidně sníží. I jen trocha alkoholu může tuto křehkou teplotní rovnováhu porušit a člověka už tak podchlazeného během pár minut i zabít.
 
Jste první pomocí znalí, ale máte spoustu přátel, kteří bez placatky ven v zimě nevyrazí? Dejte jim pod stromeček netradiční dárek z našich kurzů.

Doufáme, že jste se přiučili něčemu novému. Pokud jste ovšem vše věděli, tak můžeme jen pogratulovat a slíbit, že na příští týden připravíme něco trošičku těžšího, co třeba ještě nevíte!

Nakonec bychom Vás rádi informovali, pokud máte zájem, tak náš spolek OS ČČK Hodonín pořádá perfektně zpracované cvičení první pomoci, kde se dozvíte vše potřebné k případné záchraně lidského života. Více informací naleznete zde.

 

 

Mějte se fanfárově s uvidíme se příští pondělí u dalšího mýtu!

 

S přáním příjemného zbytku dne,

PR Tým OS ČČK Hodonín

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *