Znak velký bez pozadí

Součinnostní cvičení ostatních složek IZS při pátracích akcí

Součinnost jednotek při pátracích akcí

V sobotu 9.12. 2023 proběhlo další součinnostní cvičení ostatních složek IZS. Na břeclavský tréninkový trenažér pro IZS se sjela Humanitární jednotka OS ČČK Hodonín, Jihomoravská brigáda Svazu záchranných brigád kynologů České republiky a Czech SAR Team. 

Hlavním programem dne byla spolupráce členů humanitární jednotky s kynology a nácvik toho, jak probíhá pátrání po osobách ve špatně přístupném terénu bez použití čtyřnohých psích kamarádů. Pod vedením Czech SAR Teamu byly sestaveny pátrací skupiny, které si při prohledávání zadaných sektorů vyzkoušely pátrací metodu „rojnice“. Nalezeným „pohřešovaným osobám“ byla poskytnuta první pomoc (PP) a první psychická pomoc (PPP). Tohoto se ujali zdravotníci z humanitární jednotky, kteří názorně předvedli, jak má zásah probíhat. Po PP a PPP bylo zapotřebí některé osoby transportovat zpátky do zázemí, jelikož jejich “zranění” jim znemožňovala dopravit se tam samostatně. Tohoto se ujali opět členové Czech SAR Teamu, kteří s sebou na cvičení přivezli speciální techniku – čtyřkolky, přepravní vozík pro transport zraněných osob a transportní desky. 

Některé “zraněné” osoby byly nalezeny v tak nepřístupném terénu, že pro jejich záchranu musely jednotky použít i palubní lanový naviják.

Odpoledne byla na programu modelová situace, kterou si pro účastníkycvičení připravili studenti ze zdravotnického kroužku. Jednalo se o simulovanou dopravní nehodu s velkým počtem zraněných osob. Situace si vyžádala poskytování první pomoci podle metody “START” a také psychosociální pomoc z důvodu konfliktu, který vznikl mezi řidičkami osobní vozů. Členové týmů se pořádnět zapotili, představovali totiž pouze náhodné svědky autonehody, a měli tedy k dispozici pouze běžné vybavení autolékárniček.

V závěru cvičení zástupci dobrovolných hasičů města Hodonín všechny zúčastněné poučili o správném použití hasicích přístrojů včetně praktické ukázky, jak hasit auto. Poté si účastníci mohli vyzkoušet hašení hořícího oleje.

Děkujeme všem, kteří se účastnili tohoto cvičení a kteří ho pomáhali organizovat. Humanitární jednotce OS ČČK Hodonín za organizaci a výuku první pomoci a první psychické pomoci. Jihomoravské brigádě Svazu záchranných brigád kynologů České republiky za umožnění provedení cvičení v jejich prostorách. Czech SAR Teamu za ukázku, jak probíhá pátrání ve špatně přístupném terénu a následný transport zraněných osob za použití k tomu určené speciální techniky. Dobrovolným hasičům města Hodonín za ukázku správného způsobu hašení. Nakonec patří poděkování také figurantům, kteří ochotně, i přes ne pěkné počasí stále excelentně simulovali jejich zranění.

Fotografie: Členové OS ČČK Hodonín, JMB SZBK ČRCzech SAR TeamDobrovolní hasiči města Hodonín.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *