Znak velký bez pozadí

Oceňování bezpříspěvkových dárců krve Hodonín a Kyjov

Krev je nejdůležitější tekutina v lidském těle

Krev je nejdůležitější tekutina v našem těle. Nelze jí uměle vyrobit a v medicíně je nenahraditelná. Je potřeba při těžkých úrazech, řadě operací nebo třeba léčbě otrav. Lidé, kteří mají umělou ledvinu, nebo mají zhoubné nemoci krve, ji potřebují celoživotně. Z krve se vyrábí i řada léků pro léčbu poruch obranyschopnosti, popálenin, nebo pro nemocné s poruchami srážlivosti. Aby bylo dostatek krve pro tyto léčby, jsou potřební dárci krve. Je to jediný zdroj této vzácné tekutiny. 

V České republice je registrováno asi 250 tisíc dárců. Zhruba 30 tisíc dárců každoročně přibude. Aby se pokryl přirozený úbytek a posílil se celkový počet dárců, je potřeba, aby krev darovalo minimálně 35 tisíc nových dárců ročně. V Hodonínské nemocnici má průměrně 2800 odběrů ročně. Kyjovská nemocnice jich má okolo 3100 ročně. Oblastní spolek Českého Červeného kříže Hodonín pravidelně tyto dárce oceňuje. Letos nevyjímaje.

První ocenění pro dárce z Hodonínské nemocnice proběhlo 14. listopadu v Hodoníně, a to v sále Evropa Hodonín. Zde bylo oceněno celkem 66 dárců, z toho 34 stříbrnou medailí Prof. MUDr. Jana Janského, 22 zlatou medailí Prof. MUDr. Jana Janského a 10 zlatým křížem ČČK 3. třídy. Slavnostního předání medailí se zúčastnil i místostarosta města Hodonín ing. Ondřej Fialík, spolu s ředitelem nemocnice TGM Hodonín Ing. Jiřím Kolibou. Úvodní slovo si vzala na starost předsedkyně VR oblastního spolku ČČK Hodonín MUDr. Olga Míčková. Všichni tři ve svých projevech poděkovali všem dárcům. Oceňování se zúčastnili také zástupci transfuzního oddělení hodonínské nemocnice a zástupci ze zdravotních pojišťoven, kteří si pro své klienty připravili taktéž dary, jako poděkování za jejich nezištnou pomoc.

Druhé ocenění pro dárce z nemocnice Kyjov proběhlo týden poté, a to 21. listopadu přímo v areálu nemocnici. Zde bylo oceněno celkem 85 dárců, z toho 63 stříbrnou medailí Prof. MUDr. Jana Janského,  19 zlatou medailí Prof. MUDr. Jana Janského a 3 zlatým křížem ČČK 3. třídy. Slavnostního předání medailí se zúčastnil místostarosta města Kyjov, pan Kamil Filípek, ředitel kyjovské nemocnice MUDr. Jiří Vyhnal, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Mgr. Veronika Neničková a primářka hematologického a transfuzního oddělení nemocnice Kyjov prim.MUDr. Jitka Hovadíková Kujíčková. Úvodní slovo si vzala předsedkyně VR oblastního spolku ČČK Hodonín MUDr. Olga Míčková. Pozvaní hosté ve svých krátkých projevech poděkovali všem dárcům. Oceňování se také zúčastnili zástupci transfuzního oddělení kyjovské nemocnice a zástupci ze zdravotních pojišťoven, kteří si pro své klienty připravili taktéž dary, jako poděkování za jejich nezištnou pomoc.

Poděkování také patří všem sponzorům, kteří nám pomohli s organizací slavnostní akce pro bezpříspěvkové dárce krve. Děkujeme Městu Hodonín a Městu Kyjov, firmám Delimax Hodonín, Hobža Strážnice, Horáček Sudoměřice, IVK Hustopeče, Izolmot cz Bzenec, Lomax Bořetice, MoravoSeed Lednice, Orkla Bzenec, Plus Hodonín, Savencia Hodonín, Sonnentor ČejkoviceZemánek Mikulov.

 

Pokud uvažujete o darování krve, nebo znáte někoho, kdo by měl zájem jít krev darovat, veškeré informace o průběhu najdete na webu našeho spolku (odkaz zde), nebo na stránkách příslušných nemocnic (Hodonín- odkaz zde; Kyjov- odkaz zde).

Všem dárcům za celý tým OS ČČK Hodonín, Nemocnici TGM Hodonín a za Nemocnici Kyjov moc děkujeme a Vašeho daru života si moc vážíme. Doufáme, že v darování budete i nadále pokračovat. Zachránili jste stovky, ne-li tisíce životů!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *