Znak velký bez pozadí

Cvičení vyhledávání a záchrana osob 2023

Cvičení vyhledávání a záchrana osob Březen 2023

Je 25.3.2023. V 7:56 ráno se ozve několik výbuchů. Co se stalo? Došlo k několika výbuchům v nedaleké Psychiatrické léčebně sv. Evičky. V momentě, kdy se o tom operační středisko dozvědělo, vysílá na místo několik jednotek sboru dobrovolných hasičů, kynologů a byla vyžádána i aktivace humanitární jednotky Českého červeného kříže.

Nebojte, o opravdovou situaci nejde. Jedná se o další ze simulovaných cvičeních, které pořádalo OS ČČK Hodonín pro přípravu na případnou mimořádnou událost v rámci krizové připravenosti a ochrany obyvatelstva. Cílem cvičení byla součinnost a komunikace s dalšími dobrovolnými jednotkami.

Cvičení se účastnila Humanitární jednotka OS ČČK Hodonín, která akci pořádala společně se členy z Jihomoravské brigády Svazu záchranných brigád kynologů ČR, kteří poskytly pro uskutečnění jejich areál. Dále výjezdové skupiny dobrovolných hasičů Svatobořice-Mistřín, Hodonín a Tvrdonice. Nakonec z řad Českého červeného kříže dorazili zdravotníci z místní skupiny Brno – Komín.

Humanitární jednotka OS ČČK Hodonín se sešla už v pátek, kdy si vyzkoušela, jak správně, efektivně a bezpečně sestavit krizový štáb, který se skládal z operačního střediska, místa pro občerstvení zasahujících jednotek a prostoru pro odpočinek včetně zdravotnického stanoviště, které slouží k poskytnutí první pomoci zraněným. Celý štáb je umístěný pod stanem s osvětlením a vlastním generátorem. Ke konci dne si jednotka vyzkoušela i vyhledávání osoby v terénu, poskytnutí první pomoci a transport.

Hlavní část cvičení se konala v sobotu. Byly vytvořeny 3 modelové situace, které probíhaly současně. Jednotky byly rozděleny na výjezdové skupiny, které se skládaly z hasičů, kynologů a zdravotníků.

Jedna modelová situace se odehrávala v hlavní budově, ve které došlo k výbuchu. Jediné informace, které byly zasahujícím jednotkám poskytnuty, že se v budově nachází neznámý počet osob. Za úkol dostaly budovu důkladně prohledat, v případě potřeby poskytnout první pomoc všem nalezeným zraněným osobám a evakuovat je z budovy do bezpečí.

Další modelová situace byla v přilehlém lese. Jednotky prováděly plošné pátrání po osobách, poskytovaly první pomoc zraněným a transportovaly je do bezpečí. Během celé situace se jim do cesty pletli „náhodní kolemjdoucí“, kteří jim práci komplikovali, protože záchranáři museli dohlížet na jejich bezpečí.

Poslední modelová situace probíhala v bývalé vodárně, ve které se ukryl poslední figurant. Ten byl vyproštěn ve velmi vážném stavu ze špatně přístupné lokace.

Na konci každé modelové situace byla práce jednotek vyhodnocena přizvanými profesionálními hasiči.

Děkujeme všem, kteří se cvičení zúčastnili a kteří ho pomáhali organizovat. Humanitární jednotce OS ČČK Hodonín za účast, spolupráci při organizaci celého cvičení a provedenou první pomoc. Děkujeme i Jihomoravské záchranné brigádě SZBK, a to jak psovodům, tak čtyřnohými záchranářům, jednotkám dobrovolných hasičů Svatobořice-Mistřín, Hodonín, Tvrdonice, Holíč. Profesionálním hasičům za jejich dohled a cenné informace a Místní skupině ČČK Brno-Komín. Nakonec děkujeme řeznictví u Veverků z Vacenovic za zajištění oběda v podobě skvělého guláše.

Ondřej Hadaš
Velitel HJ ČČK Hodonín

Fotografie: Členové SZBK a ČČK, Tomáš Svoboda (www.facebook.com/svobodatom.cz), Martin Strečanský (Martin Strečanský Art) další fotografie zde a zde
Za zajištění občerstvení děkujeme Řeznictví u Veverků z Vacenovic

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *