Znak velký bez pozadí

Mýty v první pomoci 8 – Masivní krvácení

Mýty v první pomoci 8 - Masivní krvácení a jeho ošetření

Pro ty, kteří sledují pravidelně naši Facebookovou stránku to bude ze začátku malé zopakování.    Ale pro všechny ostatní, vítáme Váz zpátky u našeho naučného příspěvkového seriálu s názvem    „Mýty v první pomoci, aneb jak se to opravdu nemá dělat„. Jsme velice rádi, že po týdnu jste se vrátili, aby jste se dozvěděli o novém mýtu v první pomoci.

Možná se ptáte, proč jsme se rozhodli tento seriál vytvořit. Ze školení první pomoci, které pravidelně pořádáme, jsme zjistili, že mnozí z Vás znají různé druhy metod, které se v dnešní době už nepoužívají, jsou špatné, nebo se prokázalo, že můžou být dokonce fatální!

Budeme se snažit Vám proto každé pondělí dát nějaký mýtus, který poté vyvrátíme a řekneme, jak má taková správná první pomoc vypadat. Budou z nás takový „Bořiči mýtů první pomoci!“ 😀

Mýtus 8 - Masivní krvácejí je potřeba vždy zastavit zaškrcovadlem

Zaškrcovadlo je ve skutečnosti tím posledním řešením, po kterém byste v případě zástavy masivního krvácení měli sáhnout.
 
⚠️ Jedná se o poměrně drastickou metodu, která může mít velmi vážné následky a může skončit až amputací postižené končetiny.⚠️
 
Dalším neduhem jsou typy zaškrcovadel. ⚠️ 👉 Máme tím na mysli 1 cm tenké pásy gumy. Tak ty rozhodně nepoužívejte! 👈 ⚠️
Tato „zaškrcovadla“, která bychom měli nazývat spíše „škrtidly“ (tzn. nezaškrcují, ale škrtí), mohou nevratně poškodit měkké tkáně končetiny. Podobnou službu vykonají také dráty, provázky a tkaničky.
!! ⚠️Tohle prostě nikdy nepoužívejte⚠️ !!
 
!🚨! V extrémních a úplně v těch posledních případech používejte jen zaškrcovadlo k tomu určené a dostatečně široké — tedy minimálně 5 cm !🚨!

První pomoc - tlakový obvaz

K vytvoření tlakového obvazu použijeme 2 hotové obvazy.
První obvaz vyjmeme z obalu, necháme stočený v ruličce a takto ho přiložíme přímo na ránu.
Druhým obvazem tuto ruličku pevně utáhneme a obvážeme.
Pokud i po přiložení tlakového obvazu rána stále krvácí, vytvoříme další vrstvu z obvazu.
Pokud se krvácení nedaří zastavit ani přiložením 3 vrstev obvazů, až potom můžeme použít zaškrcovadlo.
Zaškrcovadla přikládáme pouze na končetiny a to mimo klouby. Přikládáme je co nejblíže poranění (několik cm nad ránu), abychom zbytečně neomezovali zásobování krví zbytek končetiny. Vždy přikládáme mezi ránu a srdce.
 
V případě krvácení z předloktí či ruky přiložíme těsně nad loket, pokud pacient krvácí na bérci či noze, přiložíme těsně nad koleno.
 
⚠️Zapamatujte si nejlépe zapište čas, kdy jste zaškrcovadlo přiložili a nesundávejte ho, dokud nepřijede ZZS.⚠️
 
Mýty o první pomoci jsou hlavně o tom, co rozhodně nedělat. Pokud se chcete zbavit přežitků a učit se první pomoc prakticky, moderně a zážitkově, navštivte některý z našich kurzů první pomoci.

Doufáme, že jste se přiučili něčemu novému. Pokud jste ovšem vše věděli, tak můžeme jen pogratulovat a slíbit, že na příští týden připravíme něco trošičku těžšího, co třeba ještě nevíte!

Nakonec bychom Vás rádi informovali, pokud máte zájem, tak náš spolek OS ČČK Hodonín pořádá perfektně zpracované cvičení první pomoci, kde se dozvíte vše potřebné k případné záchraně lidského života. Více informací naleznete zde.

Mějte se fanfárově s uvidíme se příští pondělí u dalšího mýtu!

 

S přáním příjemného zbytku dne,

PR Tým OS ČČK Hodonín

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *