Znak velký bez pozadí

Mýty v první pomoci 7 – Alkohol? Ne, cukrovka!

Mýty v první pomoci 7 - Alkohol? Ne, cukrovka!

Pro ty, kteří sledují pravidelně naši Facebookovou stránku to bude ze začátku malé zopakování.    Ale pro všechny ostatní, vítáme Váz zpátky u našeho naučného příspěvkového seriálu s názvem    „Mýty v první pomoci, aneb jak se to opravdu nemá dělat„. Jsme velice rádi, že po týdnu jste se vrátili, aby jste se dozvěděli o novém mýtu v první pomoci.

Možná se ptáte, proč jsme se rozhodli tento seriál vytvořit. Ze školení první pomoci, které pravidelně pořádáme, jsme zjistili, že mnozí z Vás znají různé druhy metod, které se v dnešní době už nepoužívají, jsou špatné, nebo se prokázalo, že můžou být dokonce fatální!

Budeme se snažit Vám proto každé pondělí dát nějaký mýtus, který poté vyvrátíme a řekneme, jak má taková správná první pomoc vypadat. Budou z nás takový „Bořiči mýtů první pomoci!“ 😀

Mýtus 7 - Rozdíl mezi opilostí a cukrovkou

🚨Tak kvůli tomuhle chybnému úsudku – „Nojo, další ožrala!“ už zemřel nejeden člověk. Pojďme to společně změnit!🚨
Zkrátka a dobře, zápach a porucha motoriky mohou být příznakem obrovské plejády onemocnění nikoli jen opilosti.
 
👉Diabetes (cukrovka)👈
Jde o poruchu metabolismu cukru lidského těla. Někdy je ho moc (pak jde o tzv. hyperglykémii), někdy zase málo (pak mluvíme o tzv. hypoglykémii). Tělo na nedostatek inzulínu (tj, hormon regulující hladinu cukru v krvi) reaguje tvorbou tzv. ketolátek. Jednou z nich je i aceton, jehož se tělo zbavuje vydýcháním. A právě touto cestou vzniká charakteristický zápach z úst u diabetiků ve vážném stavu.
 
👉Cevní mozková příhoda 👈
Jde o nedostatečné krevní zásobení mozku. Postižený nedokáže správně koordinovat pohyby těla, nemůže srozumitelně mluvit nebo slova nedávají vůbec smysl. Motorické poruchy mohou často zasáhnout jen polovinu těla – odtud ten známý příznak „pokleslý koutek úst“.Také se může projevit velmi silnou bolestí hlavy.

První pomoci při diabetesu a cévní mozkové příhodě

U obou těchto stavů je nejdůležitějším krokem první pomoci jejich včasné rozpoznání. Pokud máte podezření na některý z těchto stavů, okamžitě vytočte číslo 155.
 
Pro první pomoc u diabetika platí tedy tyto tři jednoduchá pravidla:
⚠️Diabetes – Cukrovka ⚠️
– Podej cukr.
– Cukr lépe tekutý.
– Pokud udrží sklenici (lahev, hrnek), může se napít.
– Pokud už dotyčný jeví známky poruchy vědomí a nenapije se již sladké vody sám, přichází na řadu oranžová krabička s názvem GlukaGen HypoKit. Zodpovědný diabetik by ji měl nosit všude s sebou. Prohledejte proto jeho bundu, tašku či kabelku. Návod k použití je uvnitř krabičky.
 
⚠️Cévní mozková příhoda⚠️
Jak si s ní má laik poradit? Hlavně ji rozpoznat! Není nic důležitějšího než rychle vytočit 155 a dispečerovi záchranné služby detailně popsat příznaky, které dotyčný má.
Včasný transport záchrankou do nemocnice je zde totiž prioritní. Dotyčnému nepodávejte žádné léky. Radši jej uklidňujte až do příjezdu záchranářů. Pokud s Vámi dotyčný přestane komunikovat nebo se stav jakkoli změní, okamžitě volejte znovu 155.

Doufáme, že jste se přiučili něčemu novému. Pokud jste ovšem vše věděli, tak můžeme jen pogratulovat a slíbit, že na příští týden připravíme něco trošičku těžšího, co třeba ještě nevíte!

Nakonec bychom Vás rádi informovali, pokud máte zájem, tak náš spolek OS ČČK Hodonín pořádá perfektně zpracované cvičení první pomoci, kde se dozvíte vše potřebné k případné záchraně lidského života. Více informací naleznete zde.

 

Mějte se fanfárově s uvidíme se příští pondělí u dalšího mýtu!

 

S přáním příjemného zbytku dne,

PR Tým OS ČČK Hodonín

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *