Znak velký bez pozadí

Mýty v první pomoci 6 – Bezvědomí a zotavovací poloha

Mýty v první pomoci 5 - Bezvědomí a zotavovací poloha

Pro ty, kteří sledují pravidelně naši Facebookovou stránku to bude ze začátku malé zopakování.    Ale pro všechny ostatní, vítáme Váz zpátky u našeho naučného příspěvkového seriálu s názvem    „Mýty v první pomoci, aneb jak se to opravdu nemá dělat„. Jsme velice rádi, že po týdnu jste se vrátili, aby jste se dozvěděli o novém mýtu v první pomoci.

Možná se ptáte, proč jsme se rozhodli tento seriál vytvořit. Ze školení první pomoci, které pravidelně pořádáme, jsme zjistili, že mnozí z Vás znají různé druhy metod, které se v dnešní době už nepoužívají, jsou špatné, nebo se prokázalo, že můžou být dokonce fatální!

Budeme se snažit Vám proto každé pondělí dát nějaký mýtus, který poté vyvrátíme a řekneme, jak má taková správná první pomoc vypadat. Budou z nás takový „Bořiči mýtů první pomoci!“ 😀

Mýty v první pomoci 6 - Je v bezvědomí, stačí ho dát do zotavovací polohy.

Vycházejme z toho, co vlastně bezvědomý člověk potřebuje — co nejrychlejší odbornou pomoc (volejte záchranku na čísle 155) a průchodné dýchací cesty. Ty zajistíme kvalitním záklonem hlavy (tlakem na čelo a tahem za bradu). Kvůli tomu přece není nutné otáčet člověka na bok.
 
Proč zotavovací poloha může zabít? Odpověď je jednoduchá. Tato poloha obsahuje pár kroků, které se nesmí opomenout. Pokud však člověk projde sebekvalitnějším kurzem první pomoci, může zapomínat.
Pokud pak dojde na lámání chleba, bezvědomý v této poloze nejspíš skončí, ale hádejte, co jí bude chybět? Ano, ten stěžejní záklon hlavy!
 
Další častou chybou zachránců je situace, kdy člověka otočí na bok a dýchání už více nekontrolují. Postižený ale po chvilce může přestat dýchat normálně, nikdo jej ovšem resuscitovat nezačne. Přece je tzv. “zotavovací poloze”, ne? To je ovšem velká chyba!
 
Zotavovací poloha tedy rozhodně není všespásným prostředkem ke stabilizaci postiženého.
Co tedy dělat, pokud naleznete člověka v bezvědomí?

První pomoc u člověka v bezvědomí

Pokud je postižený v bezvědomí (nereaguje na oslovení ani zatřesení) a dýchá normálně, udržujte záklon hlavy. Nedýchá normálně? Okamžitě zahajte resuscitaci.
 
⚠️Pozor⚠️ jakékoli lapání po dechu není normální dýchání 🚑⚠️, je to důkazem toho, že přestává fungovat srdíčko a je za potřebí okamžitě zahájit resuscitaci.
 
Pro zotavovací polohu existují jen tyto dva důvody:🆘🆘
1⚠️ Postižený krvácí z tělních otvorů na hlavě (z nosu, úst, uší) nebo zvrací a hrozí tak zatečení krve nebo zvratků do dýchacích cest.
2)⚠️ Potřebujete postiženého na chvíli opustit (dojít si pro telefon, vyjít na signál k volání, otevřít dveře záchranářům apod.) Během zotavovací polohy je potřeba mít dostatečný záklon hlavy a průběžně kontrolovat dýchání.
 
🚨Pořád ale platí, že žádné čtení vás první pomoc pořádně nenaučí. Nedá se to zařídit jinak, než že přijdete na jeden z našich kurzů.🚨

Doufáme, že jste se přiučili něčemu novému. Pokud jste ovšem vše věděli, tak můžeme jen pogratulovat a slíbit, že na příští týden připravíme něco trošičku těžšího, co třeba ještě nevíte!

Nakonec bychom Vás rádi informovali, pokud máte zájem, tak náš spolek OS ČČK Hodonín pořádá perfektně zpracované cvičení první pomoci, kde se dozvíte vše potřebné k případné záchraně lidského života. Více informací naleznete zde.

 

Mějte se fanfárově s uvidíme se příští pondělí u dalšího mýtu!

 

 

S přáním příjemného zbytku dne,

PR Tým OS ČČK Hodonín

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *