Znak velký bez pozadí

Mýty v první pomoci 5 – Má více jak 37 stupňů, dáme mu paralen!

Mýty v první pomoci 5 - Podávání paralenu

Pro ty, kteří sledují pravidelně naši Facebookovou stránku to bude ze začátku malé zopakování.    Ale pro všechny ostatní, vítáme Váz zpátky u našeho naučného příspěvkového seriálu s názvem    „Mýty v první pomoci, aneb jak se to opravdu nemá dělat„. Jsme velice rádi, že po týdnu jste se vrátili, aby jste se dozvěděli o novém mýtu v první pomoci.

Možná se ptáte, proč jsme se rozhodli tento seriál vytvořit. Ze školení první pomoci, které pravidelně pořádáme, jsme zjistili, že mnozí z Vás znají různé druhy metod, které se v dnešní době už nepoužívají, jsou špatné, nebo se prokázalo, že můžou být dokonce fatální!

Budeme se snažit Vám proto každé pondělí dát nějaký mýtus, který poté vyvrátíme a řekneme, jak má taková správná první pomoc vypadat. Budou z nás takový „Bořiči mýtů první pomoci!“ 😀

Mýty v první pomoci 5 - Má více jak 37 stupňů, dáme mu paralen!

⚠️👈⚠️ Pozor obzvlášť v záplavě Coldrexů, Paralenů, a jiných léků jsme začali teplotu vnímat jako velikého nepřítele a ihned máme snahu ji likvidovat. Dobře nebo špatně?
Selský rozum říká, že si tělo asi teplotu nezvedá jen tak pro nic za nic, a tak tomu skutečně je. Hlídání tělesné teploty (termoregulace) je velmi pečlivě regulováno přímo z mozku. Většina virů a bakterií totiž dokáže pracovat jen v malém teplotním intervalu a i malé zvýšení teploty jim může dělat problém. Tělo si tím tak většinou pomáhá samo. Při zbytečném a nadměrném užívání léků proti teplotě se tělo nemůže adekvátně bránit 👈👈💪 (tzn. 37,0-37,9°C v podpaží)

První pomoc při teplotě a horečce

Dodržujte především klid a správnou životosprávu – ideálně si zalezte do postele, pijte dostatek tekutin, nadopujte se vitamíny a dopřejte tělu klid na boj s nemocí.
Pokud máte již horečku (tzn. nad 38,0°C v podpaží), opět je důležitý klid a dostatek tekutin, ale zde je již namístě podat antipyretika – léky určené ke snižování teploty. Vysoká horečka totiž organismus již vyčerpává a může škodit.
☝️🔨 Dětem NIKDY nepodávejte léčiva obsahující kyselinu acetylsalicylovou (Aspirin, Acylpyrin aj…). Mohli byste jim způsobit vážné poškození jater a dalších orgánů 👶👶.
Teplotu tedy nepodceňujte, ale zároveň se jejímu rozumnému zvýšení nebraňte a dopřejte tělu klid a dostatek tekutin.🚨🚨🚨
 
⚠️Existuje ale několik varovných příznaků, kdy je lepší při horečce na nic nečekat⚠️
1)🚨 poruchy vědomí – dotyčný je nápadně spavý, apatický, může dojít i k bezvědomí
křeče – poměrně časté u dětí, více v tomto článku.⚠️
2)🚨 dušnost – problémy s dýcháním, promodrávání rtů, namáhavý štěkavý kašel či výrazné problémy s polykáním (mohlo by jít třeba o laryngitidu.⚠️
3)🚨 horečka nereaguje na podání antipyretik a stále stoupá⚠️
4)🚨 změny barvy a teploty kůže – kůže je bledá (či dokonce promodralá, ,,mramorová”), nebo naopak výrazně zčervenalá či se na kůži začnou objevovat tmavě červené skvrnky, které postupně splývají! Pozor také na chladnou kůži (především na končetinách) a lepkavý pot.⚠️
4)🚨 ztuhnutí šíje (nemožnost dát hlavu na prsa či se ,,schoulit do klubíčka”) – mohlo by jít o meningitidu.⚠️

Doufáme, že jste se přiučili něčemu novému. Pokud jste ovšem vše věděli, tak můžeme jen pogratulovat a slíbit, že na příští týden připravíme něco trošičku těžšího, co třeba ještě nevíte!

Nakonec bychom Vás rádi informovali, pokud máte zájem, tak náš spolek OS ČČK Hodonín pořádá perfektně zpracované cvičení první pomoci, kde se dozvíte vše potřebné k případné záchraně lidského života. Více informací naleznete zde.

 

Mějte se fanfárově s uvidíme se příští pondělí u dalšího mýtu!

 

 

S přáním příjemného zbytku dne,

PR Tým OS ČČK Hodonín

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *